wtorek, 31 lipca 2012

W cieniu drzew.

  "Nie odziedziczyliśmy świata po naszych rodzicach, lecz pożyczyliśmy go od swoich dzieci"
                                                                       - tradycyjne powiedzenie Indian amerykańskich.

Drzewo jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze.
Od zarania dziejów człowiek wierzy że drzewa , potężne ze swej natury, silne i długowieczne otaczają go swoją opieką.
Drzewo jest prawie w każdej religii  symbolem odradzającego się życia, siły i  mądrości .Legendy i starożytne mity sławią potęgę energii zawartych w drzewach i uznają jako ogniwo łączące siły życia z Ziemią.
 Świat  starożytnej Grecji i Rzymu jest pełen oliwnych gajów i dębowych zagajników, gdzie mieszkały urocze opiekunki świętych drzew -  Driady.  W gaju dębowym w Dodonie czczono Zeusa. Rajski ogród to bogactwo drzew uginających się pod wspaniałymi owocami..  Rosło tam między innymi  Drzewo Życia, symbol nieśmiertelności i  Drzewo Wiadomości  Dobrego i Złego.
 Pradawni Słowianie czcili dęby i lipy.
 Przynoszenie do domu  pachnącej choinki na Święta to zwyczaj wywodzący się od Pogan, jest symbolem i zapewnieniem ciągłości życia.

Drzewa są stałym i oczywistym  elementem naszego krajobrazu. Nie wyobrażamy sobie ogrodu bez drzew i towarzyszących im krzewów.  Projektując ogród i urządzając naszą  ogrodową oazę  nie możemy zapomnieć o zasadzeniu atrakcyjnych drzew i krzewów.
Drzewo owocowe posadzone koło domu nada ogrodowi szczególny  wyraz a nas  obdarzy owocami .
Taki mini przydomowy owocowy raj jest mile  widziany zwłaszcza gdy w domu są dzieci.

Przywykliśmy do widoku drzew, które zachwycają nas ozdobnymi liśćmi, atrakcyjnymi kwiatami,
smacznymi owocami, różnorodną korą, pięknym kształtem korony i znacznymi  rozmiarami.
Kojący szum liści i  upragniony w upały cień daje nam wytchnienie i spokój.
 Obserwując rozłożyste konary buków, dębów i lip, podziwiając potężne  pnie kasztanowców, kolorowe liście klonów, buków i dębów, mieniących się wspaniałością barw, upajając się zapachem i pięknem kwiatów lilaków, wiśni czy jabłoni, rozkoszując się smakowitymi owocami jabłoni, czereśni, zachwycając się bogactwem wymyślnych , kolorowych owoców, kaliny, derenia i róży, jesteśmy pewni, że drzewa nadal otaczają  nas  swoją opieką.
Swym majestatycznym wyglądem przypominają nam , że wiele  tajemnic życia  pozostaje poza zasięgiem człowieka. Wielkie, zdrowe i rozrośnięte drzewa ukazują nam bogactwo świata  natury.  A to z tego nieprzebranego źródła ludzie czerpią wszystko co potrzebne do życia, do jedzenia, do leczenia,  do ukojenia duszy. Stąd biorą się wskazówki do poznania sekretów , do poszanowania świata i jego naturalnych strażników, do szacunku samego życia i przyrody.  Coraz głębsza staje się świadomość tego, jak ważny jest powrót do świata naturalnego i do potrzeby  ochrony zagrożonego środowiska .


wtorek, 24 lipca 2012

Lipiec na działce

Lipiec to miesiąc pełen  zbiorów owoców i warzyw.
Kończą się późne truskawki, czereśnie ale  następuje  pełnia zbioru porzeczek, wiśni, malin, agrestu.
W lipcu zbieramy fasolkę szparagową, bób, ogórki, pomidory, cukinię, paprykę. Ogórki  zbieramy co drugi dzień.
Przy zbiorze ogórków należy pamiętać, by nie zostawiać dużych , przerośniętych owoców na roślinie, gdyż hamuje to wzrost tych mniejszych. Należy uważać na rośliny by nie deptać po "wąsach", gdyż w ten sposób  niszczymy  i  osłabiamy  ją.
Musimy często zaglądać do pomidorów, gdyż w tym czasie szybko rosną.  Należy je podwiązywać, usuwać zbędne pędy i  liście
W lipcu większość roślin intensywnie rośnie, rośliny zawiązują owoce, dlatego też należy rośliny wspomóc zasilając je rozcieńczonym preparatem z pokrzyw, skrzypu i  krwawnika. Można też w między rzędach posypać dobrze rozłożonym kompostem.
 Truskawki po zbiorze możemy skosić. Pod koniec miesiąca możemy posadzić młode truskawki.
W końcu lipca wysiewamy na zbiór jesienny sałatę, kalarepę, szpinak, kapustę pekińską ( uwaga kapusta pekińska źle znosi przesadzanie, należy ją siać prosto do gruntu)..
 Lipiec to miesiąc obfitości.  Pamiętajmy więc o przetworach na zimę!