środa, 18 stycznia 2012

Rower nie truje

Priorytetem dla wielu osób jest życie w zgodzie z naturą, to zdrowy styl życia, segregacja śmieci,
szukanie odnawialnych źródeł energii, dbanie o środowisko, ekologiczne pojazdy.
Rower to ekologiczny i ekonomiczny środek transportu.  Nie zanieczyszcza środowiska,
nie wydziela szkodliwych dla środowiska spalin i nie potrzebuje żadnego paliwa.
W ruch wprowadza go siła ludzkich mięśni.
 Rower jest szybkim środkiem transportu, zwłaszcza jeśli występują trudności w ruchu  miejskim.
To świetny sprzęt rekreacyjny, służy także do uprawiania sportu wyczynowego, a także do przemieszczania się (ułatwia szybkie poruszanie się bez stania w korkach).
Wiele osób rowerem przemierza codzienną drogę do pracy, do szkoły, na zakupy.

 Według ostatnich badań OBOP-u ( badanie   umiejętności Polaków) okazało się, że zdecydowana większość Polaków świetnie jeździ na rowerze.
94%  ankietowanych Polaków stwierdziło, że jazda na rowerze nie sprawia im żadnych trudności,
Tylko 6%  stwierdziło, że nie potrafi jeździć na rowerze. Większość Polaków ( 68% )  zadeklarowało, że jeździ rowerem dla wypoczynku lub przyjemności.oraz uprawia rowerową turystykę, 27% jeździ po zakupy a 9 % do pracy lub szkoły.
Większy odsetek jeżdżących dla rekreacji  ( tj.87% ) jest wśród mieszkańców dużych miast.
Co czwarty Polak deklaruje, że jeździ rowerem cały rok, jednak większość (74%)  robi to sezonowo.

Sezon rowerowy z reguły trwa od wiosny do jesieni, jednak są osoby, które nawet zimą nie rozstają się z rowerem. Jazda rowerem zimą  po mieście na dobrze wyposażonym rowerze nie różni się wiele od jazdy w każdej innej porze roku należy bardziej zwracać uwagę na nawierzchnię , należy unikać szybkiej jazdy i gwałtownych skrętów, warto także zadbać o  stan roweru, zwłaszcza osprzętu.

Wbrew pozorom, jazda rowerem zimą nie jest przeznaczone dla śmiałków, którzy lubią ryzykować własnym zdrowiem. Ten sport sprzyja  utrzymaniu   lepszej kondycji , regularny ruch zwiększa odporność i pozwala uniknąć choroby w tym trudnym dla organizmu okresie no i oczywiście sprawia przyjemność.
Aby zapewnić sobie komfort cieplny i zabezpieczyć się przed zmiennymi warunkami atmosferycznych,należy tylko pamiętać o odpowiednim ubraniu.; odpowiednia kurtka, szalik, czapka, rękawice. Ręce, szyja i głowa są najbardziej narażone na wyziębienie.
 Dobrze jest ubierać się"na cebulkę", można też pomyśleć o rękawiczkach z warstwą membranową,

piątek, 6 stycznia 2012

Styczeń na działce.


        Styczeń to miesiąc odpoczynku w przyrodzie.Jest to najmroźniejszy miesiąc, dlatego wymaga jest stała ochrona roślin przed mrozem i wiatrem.Zazwyczaj  działka pokryta jest grubą warstwą śniegu ( ten rok jest wyjątkowy , nadal panuje dodatnia temperatura).  Gruba pokrywa  śnieżna , ułatwia zającom dostęp do wyższych konarów drzewek i krzewów. Dlatego należy wybrać się na działkę w celu sprawdzenia zabezpieczeń i w razie potrzeby założyć plastikowe siatki .
 W   zasadzie na działce nic się nie dzieje , ale styczeń to dobry miesiąc do podjęcia przygotowań do nowego sezonu. W tym miesiącu dobrze jest  zaplanować zasiew roślin, przy czym należy pamiętać , że czynnikiem warunkującym dobry wzrost , zdrowotność i jakość roślin jest właściwe zmianowanie . Wskazany jest podział  działki na cztery części i  przesuwanie co rok kolejności upraw  roślin , najlepiej  zgodnie ze wskazówkami zegara  Zapobiegnie to występowaniu chorób, szkodników a także jednostronnym wyczerpaniu składników nawozowych w glebie.
 Planując zasiewy należy przejrzeć zebrane jesienią nasiona, ocenić ich jakość .  W razie braku jakiegoś zastanowić się nad zakupem potrzebnych.
 Koniec stycznia to dobry okres na wysiewanie do skrzynek nasion papryki, poziomek i przeznaczonych do tunelu  pomidorów .
 Bulwy, cebule i kłącza kwiatowe należy przejrzeć, a egzemplarze z  oznakami  chorobowymi wyrzucić.
 W styczniu w bezmroźne dni  można pobierać zrazy do przeszczepiania drzew owocowych.  Do tego celu najlepsze są zdrowe, jednoroczne, zewnętrzne  pędy, które należy zadołować do ok. 1/3 wysokości w wilgotnym piasku i przechowywać w chłodnej piwnicy.