Hiacynt to roślina cebulowa kwitnąca wczesną wiosna.
Mają piękne dzwonkowe kwiaty zebrane w grona, o upajającym zapachu.
Cebulę możemy sadzić w ogródku jak również w pojemnikach na tarasach, balkonach lub w doniczkach w domu.
Hiacynty ( jak wszystkie rośliny cebulowe) sądzimy piętką do dołu, jesienią (wrzesien, pazdziernik) wybierając duże, zdrowe cebule. Zalecana głębokość sadzenia jest 3 razy głębsza niż wysokość cebulki,
w rozstawie 15-25 cm.
Rośliny wymagają stanowiska zacisznego, osłoniętego od wiatru, nasłonecznionego.
Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, odchwaszczona. Nie lubią kwaśnego podłoża i podmoklego terenu.
Jeśli wiosna jest sucha wymagają podlewania.
Niektóre odmiany mogą przemarzać w naszym klimacie, dlatego zalecane jest okrywanie ich na zimę, liśćmi, słoma, torfem lub kompostem. Przykrywać należy tuż przed nastaniem pierwszych przymrozków. Wcześniejsze okrycie może spowodować inwazje gryzoni, które chronią się na jesieni w sciolkowanych miejscach, gdzie ziemia nie jest zamarznięta. A jak wiadomo większość cebul kwiatowych to niezły kąsek dla nornic i myszy. Dobrym sposobem zabezpieczającym przed gryzoniami jest umieszczenie ich w ażurowym koszyczku, co również ułatwi wwydobywanie cebul po przekwitnięciu.
Hiacynty kwitną wczesną wiosną od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu pozostawiamy rośliny aż zaczną usychać im liście ( koniec czerwca, poczatek lipca) i wtedy wykopujemy cebulki, przesuszamy i trzymamy do września w chłodnym, przewiewnym miejscu np. w piwnicy.
Więcej zdjęć hiacyntow wstawiłam tutaj:
http://szkieoioko.blogspot.com/2023/04/hiacyntowe-pole.html?m=1