niedziela, 7 stycznia 2018

Źródełko św. Jana Nepomucena w Orłowie.

 Na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego
 można spotkać obiekty związane z kultem religijnym mieszkańców: kościoły,  kaplice, rzeźbione figury i  przydrożne świątki, znajdują się tu "cudowne źródełka".

W Orłowie Murowanym u podnóża wzniesienia ( od strony .zachodniej) na którym   Kościół św. Kajetana znajduje się źródełko Św. Jana Nepomucena, orędownika chroniącego przed groźnym żywiołem wód takich jak: powodzie, oberwanie  chmur, gradobicie.
W/g wierzeń św. Jan ma  w swej opiece źródła, rzeki, strumienie, stawy, jeziora a także studnie, potrafi również usprawnić gospodarkę wodną organizmu, likwidować obrzęki i opuchlizny.


Przy źródle stoją dwie figury zob. galerię. Figura  z lewej strony  z krzyżem przyciśniętym do piersi przedstawia św. Jana Nepomucena, co do drugiej rzeźby z dzieciątkiem Jezus, podawane są dwie wersje: jedna mówi, że  to postać  św. Józefa, patrona dzieci i opiekuna rodzin, druga i ta ostatnio podawana, że jest  to figura  św. Antoniego Padewskiego.
Autor ani genezy powstania  rzeźb, nie jest znana, prawdopodobnie  pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i wykonane zostały przez miejscowych rzemieślników.






Właściwości lecznicze  wody bijącej ze źródła św. Jana w Orłowie znane są od co najmniej lat siedemdziesiątych XIX wieku.
 W testamencie sporządzonym w Warszawie w maju 1878 roku przez właściciela  dóbr w Orłowie, polityka i filantropa, hrabiego Kajetana Kickiego czytamy:

" Po nad tym to źródłem wzniesiona być powinna wytwornej konstrukcji kapliczka,  Jakiekolwiek są bowiem własności tej wody zawsze ona korzystnie spożytkowana być może, w ten sposób, by przebywający doń słabi mogli odbyć modły i napić się wody."



Ludzie wierzą, że kryształowo- czysta woda bijąca ze źródełka ma właściwości uzdrawiające. Dawniej pielgrzymki chorych i cierpiących w wielkanocną sobotę  po uroczystym poświęceniu jaj przychodziły  w to miejscu, by napić się i obmyć ciało w mającej lecznicze właściwościach wodzie ze źródełka i pomodlić się o zdrowie.
 Obecnie teren wokół źródełka  jest zadbany, co świadczy o ważności religijnej i popularności  tego miejsca i przypisywanej mu cudownej  mocy.
 Do dziś woda ze źródełka otoczona jest czcią, często można tu spotkać ludzi obmywających się źródlaną wodą.
 Źródełko św.Jana  przyciąga nie tylko miejscowych ale również  turystów.



W sierpniu 2013 r  miejsce to   zostało odnowione i poświęcone przez metropolitę lubelskiego  Stanisława Budzika.

 


Źródełko znajduje się  na wschód od XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w pobliżu malowniczych  łąk i stawów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę.Proszę zostaw swój ślad....