piątek, 22 marca 2019

Wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku.

 Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu.
Drugie miejsce- Dąb Abramtsewo Federacja Rosyjska
trzecie-  Świecki dąb ostrolistny z Portugalii
 Gratulacje dla zwycięzców!

Nasze polskie Klęczące Drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, zwycięzca konkursu  Klubu Gaja:" Drzewo Roku 2018 " zajęło 6. miejsce, otrzymując 16 856 głosów.
Konkurencja naprawdę była mocna.
Wyniki konkursu można sprawdzić tutaj:
 https://www.treeoftheyear.org/Vysledky?lang=pl-PL

  Dziękujemy za każdy oddany głos na Klęczące Drzewo!




 I pamiętajmy: wszystkie drzewa nasze są!

piątek, 15 marca 2019

Porady na marzec - przecinamy róże..

 Marzec to czas na pielęgnację i przygotowanie rozsady.
Wcześniej posiane siewki, ( zwłaszcza papryki i pomidora wczesnego ) gdy tylko pojawią się listki, należy przepikować do skrzynek i postawić w ciepłym, widnym, dobrze nasłonecznionym miejscu .
 Jeżeli jeszcze nie zdążyliśmy to wysiewamy nasiona pomidora, pora, selera i sałaty.


 W tym miesiącu sadzimy rośliny owocowe.
Na wiosnę przycinamy krzewy kwitnące późną wiosną i latem.
 Przycinamy budleje, lawendę, tawuły, hortensje.
Warto prześwietlić leszczyny, derenie, pigwowce, irgi, jaśminowce, kaliny i krzewuszki.

Po ustąpieniu mrozów przycinamy róże. Wycinamy chore i przemarznięte pędy. Przycięte końcówki zabezpieczamy maścią ogrodniczą.
Róża rabatowe, wielokwiatowe :  prześwietlamy, przerzedzamy środek krzewu, usuwamy zdrewniałe pędy, zachowujemy3-7 głównych gałęzi, pozostawiamy młode pędy, które przycinamy na wysokości 3-5 oczek lub 15-20 cm.
Róże pnące: zachowujemy 3-5 gałęzi, które stanowią szkielet konstrukcyjny, boczne pędy przycinamy o 5-6 oczek zostawiając 30-40 cm wysokości pędu.

Jakie jeszcze inne  prace należy wykonać w marcu? zob. tutaj



poniedziałek, 18 lutego 2019

Klęczące Drzewo- Polski kandydat na Europejskie Drzewo Roku 2019.

 Prośba o wsparcie.
Moi Drodzy , mam do Was wielką prośbę o wsparcie i zagłosowanie na Klęczące Drzewo z Krasnegostawu, które jest Polskim kandydatem na Europejskie Drzewo Roku 2019. Głosujemy tylko do końca lutego, więc czasu mało.


Klęczące Drzewo
Więcej wiadomości na stronie Klęczące Drzewo:
 https://www.facebook.com/pg/kleczacedrzewo/posts/?ref=page_internal

Głosujemy https://www.treeoftheyear.org/poland 

Do finału dostało się drzewo  nazywane od słów poety "Klęczącym Drzewem". Jest ono  malowniczo wkomponowane w krasnostawski, zabytkowy rynek. Drzewo to pochodzi z Krasnegostawu, miasteczka leżącego pośrodku Lubelszczyzny. Dla mieszkańców tego Jagiellońskiego miasteczka drzewo, niejako wbrew nazwie, jest symbolem uporu w działaniu; w walce o swoje miejsce, nie poddawania się wbrew trudnościom losu i siły życia.
Urzędniczą decyzją to właśnie drzewo miało zostać wycięte jako zdeformowane i nieestetyczne, w jego obronie stanęli mieszkańcy. Udało się, drzewo zostało i mało tego, wkrótce stało się atrakcją nie tylko dla dzieci które wspinają się po jego smoczym pniu, ale także dla fotografów, malarzy i turystów. Drzewo znalazło się nawet na znaczku pocztowym jako jeden z symboli nieco podupadłego dziś miasta na wschodnich kraju rubieżach. Sam kształt drzewa zawiera w sobie kształt litery V która jest wegan/wegetarian symbolem.
Cała siła Klęczącego Drzewa tkwi w determinacji! Wygląda jak gdyby upadło na kolana z konarem wznoszącym się do słońca.
















 Pomóżcie Klęczącemu Drzewu i oddajcie swój głos .





poniedziałek, 11 lutego 2019

Jak uprawiać zdrowe i smaczne warzywa i owoce.

Jakość żywności odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. W  naszej żywności, zwłaszcza w warzywach i owocach, znajdują się  duże pozostałości środków chemicznych z powszechnie stosowanych w  produkcji rolnej:nawozów sztucznych, pestycydów i syntetycznych hormonów wzrostu.itp.
W procesie przetwórstwa surowców żywnościowych wtłacza się również znaczne ilości chemii: substancje konserwujące, wzmacniające smak, barwiące, utwardzające, bądź zmiękczające, nabłyszczające.


 By uzyskać zdrowe i ekologiczne  warzywa i owoce często uprawiamy przydomowe  działki.  Każdy działkowicz marzy , by jego plony były piękne i dorodne, ale czy zastanawiamy się jak je uprawiać by były dodatkowo smaczne, zdrowe i zawierały odpowiednie mikroelementy.
 Właściciele ogrodów działkowych powinni stosować takie metody produkcji, które nie niosłyby w płodach rolnych szkodliwych substancji i dbały przede wszystkim o jakość żywności.
 Ogrodnik dbający o swoje i swojej rodziny zdrowie nie powinien stosować środków chemicznych, powinien stosować nawozy organiczne, najlepiej wytworzone na działce w kompostowniku  (wytwarzanie kompostu) i biologiczne, naturalne opryski ( patrz opryski naturalne i  preparaty z wrotyczu).

 Ważnym elementem jest stosowanie czteroletniego płodozmianu (planowanie warzywnika), który zapobiega wyjaławianiu gleby, hamuje rozwój chorób grzybowych i wspomaga cały ekosystem działki w obronie przed chorobami, szkodnikami i chwastami. Działkę dzielimy na cztery części, pola płodozmianu należy przesuwać zgodnie z ruchem wskazówek zegara.Wskazane jest sianie i sadzenie roślin na zasadzie sympatii patrz. Allelopatia
Nasiona i sadzonki zalecane w rolnictwie ekologicznym  powinny cechować się wysoką odpornością i lub tolerancją na choroby i szkodniki.Najlepszym sposobem byłoby korzystać z nasion przez siebie zebranych. Jeżeli jest to niemożliwe należy kupować nasiona odmian tradycyjnych, unikajmy nasion powlekanych.

 Bądźmy przykładem dla naszych sąsiadów, którzy z początku przyglądają się sceptycznie naszym metodom, ale z czasem przekonają się do naturalnego sposobu uprawy działki.