piątek, 6 stycznia 2012

Styczeń na działce.


        Styczeń to miesiąc odpoczynku w przyrodzie.Jest to najmroźniejszy miesiąc, dlatego wymaga jest stała ochrona roślin przed mrozem i wiatrem.Zazwyczaj  działka pokryta jest grubą warstwą śniegu ( ten rok jest wyjątkowy , nadal panuje dodatnia temperatura).  Gruba pokrywa  śnieżna , ułatwia zającom dostęp do wyższych konarów drzewek i krzewów. Dlatego należy wybrać się na działkę w celu sprawdzenia zabezpieczeń i w razie potrzeby założyć plastikowe siatki .
 W   zasadzie na działce nic się nie dzieje , ale styczeń to dobry miesiąc do podjęcia przygotowań do nowego sezonu. W tym miesiącu dobrze jest  zaplanować zasiew roślin, przy czym należy pamiętać , że czynnikiem warunkującym dobry wzrost , zdrowotność i jakość roślin jest właściwe zmianowanie . Wskazany jest podział  działki na cztery części i  przesuwanie co rok kolejności upraw  roślin , najlepiej  zgodnie ze wskazówkami zegara  Zapobiegnie to występowaniu chorób, szkodników a także jednostronnym wyczerpaniu składników nawozowych w glebie.
 Planując zasiewy należy przejrzeć zebrane jesienią nasiona, ocenić ich jakość .  W razie braku jakiegoś zastanowić się nad zakupem potrzebnych.
 Koniec stycznia to dobry okres na wysiewanie do skrzynek nasion papryki, poziomek i przeznaczonych do tunelu  pomidorów .
 Bulwy, cebule i kłącza kwiatowe należy przejrzeć, a egzemplarze z  oznakami  chorobowymi wyrzucić.
 W styczniu w bezmroźne dni  można pobierać zrazy do przeszczepiania drzew owocowych.  Do tego celu najlepsze są zdrowe, jednoroczne, zewnętrzne  pędy, które należy zadołować do ok. 1/3 wysokości w wilgotnym piasku i przechowywać w chłodnej piwnicy.

Brak komentarzy: