wtorek, 10 kwietnia 2012

Sadzenie jagodnika

Maliny , jeżyny, porzeczki, borówki, poziomki, truskawki, agrest, winogron.
Wszystkie rośliny jagodowe wymagają gleb żyznych, przepuszczalny i starannie przygotowanych.
Gleba powinna mieć odpowiednią strukturę, być odchwaszczona i dobrze nawożona.
W roku poprzedzającym założenie jagodnika zalecana jest uprawa roślin motylkowych( łubin, peluszka, wyka, gorczyca).
 Na zdrowotność krzewów jagodowych, zwłaszcza agrestu, duży wpływ ma wapnowanie gleby, szczególnie gleb ciężkich. Pamiętajmy, że wapnować glebę   należy jesienią w latach gdy nie stosuje się nawożenia.

Rośliny jagodowe powinniśmy sadzić w odpowiednich do gatunku roślin, rzędach. Sadzonki lub rozsada roślin powinna pochodzić ze zdrowych plantacji matecznych i  powinna być dobrze ukorzeniona. Sadzonki  powinny być wolne od chorób i wirusów.
 Sadzonki możemy zakupić lub przygotować sami z własnych roślin czy też krzewów.

Truskawki i poziomki należy sadzić z nieusuniętych  (specjalnie zostawionych)  rozłogów roślin matecznych. Pamiętajmy, że niszczenie zbędnych  rozłogów jest konieczne , gdyż nie usunięte bardzo osłabiają  rośliny mateczne.
Najkorzystniejszym terminem sadzenia tych roślin jest okres od lipca do września, ponieważ plonują już w następnym roku. Roślinom sadonym późną jesienią i wiosną  należy usunąć kwiaty, aby wzmocnić rośliny.  Truskawki powinno się sadzić w zienię wilgotną ale zleżałą a nie w świeżo przekopaną.
 Przy sadzeniu i przy  pielęgnacji truskawek należy zwrócić uwagę , by nie przesypywać środków roślin!
 .
 Porzeczki możemy rozmnożyć poprzez przesypanie wiosną młodej, zdrowej gałązki  ziemią, by się ukorzeniła. Jesienią odkopać szpadlą, sadzonkę od rośliny ( wcześniej sprawdzić czy puściła korzenie)  i przesadzić w wyznaczone przekopane  miejsce.
 Innym sposobem jest  uzyskanie sadzonek z pędów.
 Wczesną wiosną (marzec) należy ściąć ukośnie, wierzchołki  młodych, zeszłorocznych pędów, (można zanurzyć je w ukorzeniaczu) i włożyć je do wcześniej przekopanej ziemi Sadzonki te należy przyciąć
prosto u góry.
Sadzonka powinna mieć 4-5 oczek, z tego połowa powinna znaleźć się  pod ziemią.
Jesienią , należy sprawdzić czy sadzonka ukorzeniła się, jeżeli tak to można posadzić je w wyznaczone miejsce. Porzeczki najlepiej sadzić jest jesienią, wtedy łatwiej się przyjmują.
Sadzi się je 5-10 cm głębiej niż rosły w szkółce i przycina się pędy nad pierwszym oczkiem.

 Sadzonki maliny i jeżyny  najłatwiej jest uzyskać przez odcinanie odrostów korzeniowych i posadzenie je w stałe miejsce.Najlepszym terminem sadzenia malin jest jesień. Ziemi nad sadzonką nie należy zbytnio udeptywać, raczej swobodnie obsypać. Po posadzeniu należy oprzyciąć część nadziemną nad pierwszym oczkiem.wtedy w pierwszym roku dadzą większą ilość pędów.
Można z przyciętych pędów
 

W pierwszym roku po posadzeniu  można w międzyrzędach np. malin  uprawiać groch, fasolę, kapustę, ogórki ( nie należy uprawiać ziemniaków i pomidorów), w porzeczkach dopuszczalna jest współrzędna uprawa buraków, marchwi i cebuli ( nie należy uprawiać fasoli i ogórków). W owocującym jagodniku należy zaniechać  wszelkich upraw współrzędnych. Glebę powinna się utrzymać czystą, odchwaszczoną, spulchniając ją kilkakrotnie w okresie wegetacji.

Brak komentarzy: