poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Jak uniknąć błędów przy zakupie sadzonek drzew i krzewów.

Zanim zdecydujemy się na zakup sadzonek nowych  drzew i krzewów, należy się do tego  odpowiednio przygotować.  W ofertach sklepów ogrodniczych i szkółek dostępne są tysiące odmian roślin. Jak wybrać  rośliny do naszego ogródka, które  u nas  będą sprawowały się najlepiej?
 Zastanówmy się jakie warunki panują w naszym ogródku,  zwłaszcza w miejscach , gdzie planujemy nasadzenie.  Pospacerujmy po naszym ogrodzie, przyglądając mu się uważnie,  popatrzmy na niego z różnych stron., spójrzmy  na ogród oczami wyobraźni, jak dana roślina będzie wyglądać za  kilka, a może kilkanaście lat. Sprawdźmy, jak dużo mamy miejsca przeznaczonego na nowe rośliny, czy możemy tam posadzić szybko rosnący krzew lub drzewo czy lepsza byłaby forma karłowa. Zwróćmy uwagę czy jest to miejsce słoneczne, czy zaciemnione?Czy miejsce jest zaciszne, czy narażone na działanie silnych wiatrów?
Ważne jest  jaki styl ogrodu planujem, jakie rośliny już mamy a czego nam brakuje, czy chcemy przedłużuć kwitnienie , czy może chcemy rozjaśnić ponury kącik?
Spójrzmy ,  jak wygląda krajobraz  w pobliżu naszego ogrodu. Dobrze byłoby wkomponować nasz ogród w otoczenie.
Należy również  sprawdzić czy roślina  dobrze rośnie w naszym klimacie, czy jest odporna na mróz.
Informacji o roślinach należy szukać  w  dobrychj centrach ogrodniczych i punktach sprzedaż roślin przy szkółkach .
Wielu producentów roślin dzieli się swoim doświadczeniem na stronach internetowych, które  zawierają wiele rzetelnych i cennych informacji.  Warto też pytać o poradę i  konsultować swoje pomysły z zaufanym fachowym personelem centrum ogrodniczego lub punktu sprzedaży.Nie kupujmy roślin pod wpływem emocji, ale po namyśle i konsultacji z fachowcem.
Istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję przesadzanego drzewa, przesądzającym o przetrwaniu niekorzystnego okresu między momentem przesadzenia a ukorzenienia się na nowym miejscu, jest żyzność i zasobność gleby w wodę Elementem kluczowym przy zakupie jest jakość sadzonki.  Wybierajmy rośliny zdrowe, bez objawów choroby czy śladów żerowania szkodników. Towar powinien być zadbany i pochodzący od renomowanego producenta. Kupowana roślina powinna być oznaczona nazwą gatunku i odmiany przynajmniej w j. łacińskim.Obecnie coraz więcej roślin posiada kolorowe etykiety z nazwą i zdjęciem  rośliny.
 Rośliny kupione w złym stanie , prawdobdobnie nie  przetrwają . Dlatego nie szukajmy najtańszych roślin, gdyż w ten sposób tracimy pieniądze, czas i wysiłek w łożony na posadzenie i pielęgnację.

Istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję przesadzanego drzewa, jest prawidłowo ukształtowany  system korzeniowy rośliny. Rośliny powinny być dobrze ukorzenione i rozkrzewione, czyli mieć wiele pędów.  W przypadku drzew pień powinien  być prosty i nieuszkodzony.
System korzeniowy powinien być dobrze rozbudowany, proporcjonalny do rozmiaru części nadziemnej.
Kupując rośliny z tzw. gołym korzeniem ( bez bryły korzeniowej),należy zwrócić szczególną uwagę by korzeń nie był przesuszony.Tego typu rośliny sadzimy jesienią, po zakończeniu wegetacji w stanie bezlistnym lub wiosną przed rozpoczęciem wegetacji.
Rośliny sprzedawane w pojemnikach powinny mieć korzeń widoczny,  równomiernie rozłożony, nie zbity. Bryła korzeniowa po wyjęciu z doniczki powinna być zwarta i nie rozpadać się. Sadzonki w doniczkach powinny być dobrze nawodnione.Takie rośliny możemy sadzić od początku wiosny do jesieni.
 Iglaki i drzewa z bryłą korzeniową zabezpieczoną  przed rozpadaniem jutą lub siatką drucianą nieocynkowaną  sadzimy wiosną lub jesienią. Zabespieczeń  nie usuwamy podczas sadzenia, możemy tylko rozluźnić siatkę przy szyjce korzeniowej. Po kilku miesiącach siatka rozpada się nie niszcząc korzeni.
 Pamiętajmy, że sadzonki drzew i krzewów muszą być odpowiednio zapezpieczone przed rozpadnięciem bryły korzeniowej  i nawodnione  w czasie transportu i i w okresie między zakupem i sadzeniem.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

dziekuje za dobre rady a zamierzam kupic nasadzenia na jesien krzewow jagodowych i kilka drzew,jestescie bardzo pomocni w tym pieknym hobby wdzieczna za porady Barbara-Lucyna

Anonimowy pisze...

dziekuje za dobre rady a zamierzam kupic nasadzenia na jesien krzewow jagodowych i kilka drzew,jestescie bardzo pomocni w tym pieknym hobby wdzieczna za porady Barbara-Lucyna