poniedziałek, 21 października 2013

Choroby i szkodniki roślin na działce.

Jesienią zbieramy, wykopujemy i zrywamy plony. Jest to dobra sposobność, by sprawdzić czy i z jakimi szkodnikami i chorobami ma do czynienia nasza roślinność na działce. Dlatego też wykopując i zbierając rośliny należy je dokładnie obejrzeć czy przypadkiem nasze rośliny nie posiadają oznak chorób lub nie są zaatakowane przez szkodniki.
Jeżeli korzenie marchwi są zdeformowane, zwyrodniałe, posiadają palczaste rozgałęzienia i na korzeniu  zauważymy małe narośla zwane galasami, oznacza to obecność guzaka północnego.Zaatakowane korzenie tracą zdolność przesyłania substancji spożywczych w górę do łodyg i liści, wskutek czego roślina ginie.
By zapobiec dalszemu rozwojowi guzaka należy zaprzestać uprawy w marchwi, pietruszki i innych roślin będących jego żywicielami w tym samym miejscu.Na stanowisku które nawiedził ten szkodnik należy posadzić rośliny kapustne, lub kukurydzę a guzak zinie śmiercią głodową, ponieważ tych roślin nie strawi.

Połyśnica marchwianka : korzenie marchwi mają brązowe korytarze,wypełnione rdzawym płynem, czasami w środku  korzenia można zauważyć żyjące larwy.  Rozwojowi tego szkodnika sprzyja zbyt gęsty siew.
Zwalczanie polega na przestrzeganiu płodozmianu, przerywaniu warzyw,  sianiu marchwi  na przemian z cebulą. Opryski naturalne: czosnkiem i pokrzywą zapobiegną rozwojowi szkodnika.
 Uprawa na przemian marchwi z cebulą uchroni także cebulę przed śmietką cebulanką.

 Jeżeli na korzeniu z kapusty zauważymy palczaste wyrostki , a korzenie są zniekształcone i nabrzmiałe, będzie to oznaka obecności grzyba wywołującego chorobę o nazwie kiła kapuścianka.
Zarażone rośliny należy usunąć (zarażonych roślin nie wolno kompostować) , działkę  zwapnować.
 W miejscu gdzie wystąpiła choroba zaprzestać przez 4 lata uprawy roślin kapustnych.
Ryzyko porażenia tą chorobą zmniejsza uprawa współrzędna z sałatą, nagietkiem i aksamitką.

Miniarka porówka : larwy żerują wewnątrz liści  pora, wgryzając się w kręte korytarze ( zwane minami).
Porażone liście zamierają a rośliny przestają rosnąć.
Chore rośliny opryskujemy preparatem z czosnku połączonym z łyżką oliwy i łyżką dobrego płynu do naczyń ( po kilku dniach powtarzamy zabieg) i systematycznie usuwamy zarażone liście.

Stworzenie roślinom jak najlepszych warunków rozwoju zapobiegnie rozwojowi wielu chorób i występowaniu szkodników.
W amatorskiej uprawie działki zalecam stosowanie ekologicznych metod ochrony roślin.
 Odpowiednie nawożenie, płodozmian, unikanie zbytniego zagęszczenia, aleopatia roślin , opryski naturalne, pomoże nam w utrzymaniu dobrej kondycji roślin i dostarczy nam zdrowych i dorodnych warzyw i owoców.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.