poniedziałek, 17 lutego 2014

Wyroby azbestowe.

 Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń Ziemi.

Wyroby zawierające azbest to eternit, płytki azbestowo-cementowe, izolacje, części instalacji elektrycznych i ciepłowniczych, płyty cementowe, ścianki ogniotrwałe.
Azbest  jest groźny dla zdrowia i życia ludzi.
Może wywołać choroby układu  oddechowego, nowotwory złośliwe i inne groźne zmiany w płucach.
Im więcej włókien azbestowych w powietrzu tym większe jest ryzyko zachorowania.

 W wyniku produkcji, obróbki, korozji, erozji i uszkodzeń mechanicznych wyrobów z azbestu, niewidoczne gołym okiem włókna azbestu przedostają się do powietrza, a następnie podczas wdychania  w postaci mikroskopijnych "igiełek" wbijają się w śluzówkę dróg oddechowych, a nawet mogą dostawać się do pęcherzyków płucnych.  I tu kumulują się w płucach i pozostają na całe życie, a objawy mogą pojawić się po latach nawet  po 20 -30 .
  Bezmyślność, brak wiedzy na temat szkodliwości  azbestu, sprawia, że często połamany i pokruszony eternit służy do utwardzania dróg i placów przed domem.
 Nierzadko niepotrzebny, uszkodzony eternit jest  wywożony na dzikie wysypiska, często do lasu,
 Deszcz wymywa spoiwo cementowe, odsłania włókna azbestu, które rozszczepiają się i odrywają się, spływając do gruntu lub przedostają się do powietrza.

Demontaż eternitu.

Wyroby zawierające azbest powinny być usunięte do 2030 roku.
Nie wolno samemu usuwać wyrobów zawierających azbest, .
Usuwaniem, transportem i składowaniem tych wyrobów zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia i zajmujące się jego utylizacją.
 Nie wolno ponownie używać odpadów azbestowych.

 By zminimalizować emisję włókien azbestowych do otoczenia, przy usuwaniu azbestu powinny być przestrzegane następujące zasady:
- strefa prac powinna być odgrodzona i oznaczona żółtą tablicą : Uwaga azbest!
- wyroby powinno usuwać się a mokro
 - nie można stosować narzędzi na wysokoobrotowych ( wiertarek, szlifierek)
- nie kruszyć, nie łamać odpadów
- nie rzucać ich z wysokości
- odpady transportować w szczelnych (folia) i oznakowanych opakowaniach
-  odpady składować na legalnych  składowiskach

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

witam. raczej nie masz racji. wszystkie pyły wdychane w nadmiarze są szkodliwe. piekarze np. chorują na pylicę, a mąka przecież nie trująca chyba jest ? podobnie górnicy i pewnie kilka innych zawodów wykonywanych w zapyleniu. mieszkam dość blisko byłej cementowni "przyjażń " w wierzbicy, przy niej była wytwórnia , b. duża, płyt azbestowych. więc pyłu nie brakowało. i jakoś nie wybuchła żadna epidemia "raków" wśród pracowników , czy okolicznej ludoności. tak sobie myślę, że przyczyna tego nagłego wzrostu szkodliwości azbestu jest gdzie indziej. zauważ , jakie ogromne ilości blachy są kupowane na wymianę dachów. koncerny mają niebywałe zyski, obce koncerny , przecież u nas nie ma już hut. podobnie pewnie jest z żarówkami , jaka to logika wymieniać żarówki , skoro stare są tanie i świecą też dostatecznie długo. a , jeszcze dodam , że nieraz byłem przy kryciu azbestem , ciąłem płyty. wiem , to nie było dobre, ale z konieczności tak wtedy się robiło. na zwykłej pile tarczowej docinalo się płyty. i wszystko jest dobrze. a z drugiej strony , jeżeli nasze rządy tak niby dbają o nasze zdrowie , to dlaczego nie zajmą się papierosami ? przecież to jest naprawdę szkodliwe. tak więc myślę , że azbest , straszenie nim ludzi , to zwykła manipulacja i nabijanie kasy koncernom zagranicznym.

Michał Nowakowski pisze...

Zastanawiam się, czy kolega powyżej nie ma przypadkiem racji? Tyle lat żyliśmy w azbestach, a to dzisiaj więcej ludzi choruje na raka niż kiedyś...

P.S. Świetny blog :) zapraszam też na mojego!

http://ekonomiaisrodowisko.blogspot.com

margeta pisze...

Tak jak pisałam powyżej "tu kumulują się w płucach i pozostają na całe życie, a objawy mogą pojawić się po latach." nawet po 20-30 latach.

Anonimowy pisze...

Proszę o pomoc czy pomalować paliki do pomidorów żeby nie gniły w ziemi i służyły długie lata pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

A ja mam na dachu azbest I nie bede tego zmienial ,byl kupiony w 80 latach pomimo ze na zachodzie wiedzieli juz ze jest szkodliwy a u nas dalej sprzedawali wiec niech teraz to sobie zabiora I pokryja dach nie bede placil tylko dlatego ze ktos powie ze jest szkodliwy bo wiedzieli o tym od poczatku

margeta pisze...

No niestety nie wszystko co przyszło z zachodu było dobre. Przestarzałe technologie na zachodzie a u nas nowość.