niedziela, 7 września 2014

Ogródek wrzosowy.

Dobrym miejscem do założenia ogródka wrzosowego są przydomowe ogrody o ubogiej, kwaśnej, lekkiej i piaszczystej glebie, na której nie będą dobrze rosły inne rośliny ozdobne.
Wrzosy nie są roślinami wymagającymi, lubią stanowisko słoneczne, raczej suche i osłonięte od wiatru, nie lubią częstego podlewania ale też ze względu na płytki system korzeniowy są wrażliwe na przesuszanie.
 W ogródku wrzosowym  gleby się nie wapnuje i nie nawozi, jedynie wzbogaca się próchnicą przez dodatek ziemi wrzosowej, czystego torfu i ściółki leśnej.
Forma ogródka wrzosowego powinna przypominać naturalne wrzosowisko z rozległymi powierzchniami wrzosów z krzewami żarnowca, karłowatych form jałowca, niskimi sosnami , brzozami .  Poleca się tu wrzosy ( kwitną jesienią),wrzośce ( kwitną wiosną), lawendę wąskolistną, oraz borówkę czarną, brusznicę i dziką różę. Możemy tu posadzić macierzankę,rojnik, rozchodniki dziewannę, goździki kropkowane, żurawkę,  i inne rośliny o podobnych wymaganiach.

Krzewinki sadzimy w odległości  ok.20 - 30cm od siebie a ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej, zapobiega ta wysuszaniu gleby,przemarznięciu bryły korzeniowej, rośnięciu  chwastów a oprócz tego kora zakwasza glebę .  Zimą, wrzosy zwłaszcza młode roślinki powinniśmy zabezpieczyć przed mrozami,  najlepiej uchronią je gałązki roślin iglastych lub włóknina, nie należy przykrywać folią , liśćmi i słomą.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest  cięcie, które zapewni obfitość kwiatów w następnych roku. Zabieg ten należy wykonać  po przekwitnięciu wrzosów i wrzośca, ale z cięciem wrzosów dobrze jest wstrzymać się do wiosny, gdyż nie przycięte pędy będą skutecznie chroniły  korzenie przed mrozem.

Jeżeli chcemy założyć wrzosowisko w ogrodzie gdzie ziemia nie ma odpowiedniego podłoża, to powinniśmy z miejsca na to przeznaczonego usunąć część ziemi na głębokość ok.15 cm a w to miejsce nawieść torfu, połączonego z piachem i ściółką leśną. Dobrze jest odgrodzić granicę, by ziemia nie przemieszczała się.

Łącząc i dobierając  różne odmiany wrzosów i wrzośców ( różnorodność barw kwiatów i liści ) możemy tworzyć kolorowe i wesołe aranżacje w ogródkach, skrzyniach lub doniczkach, kwitnące od wiosny do późnej jesieni.


Ciekawostka:
Jeżeli  chcemy by brzózka nie rosła duża , przed posadzeniem w dołek wkładamy kawałek blachy.

Brak komentarzy: