środa, 30 marca 2016

Warto chronić, warto zachować.

Na Ziemi żyje kilkanaście milionów gatunków roślin i zwierząt.
 Żaden organizm  w przyrodzie nie żyje samodzielnie.
Wszystkie organizmy żywe są od siebie zależne, wyginięcie choćby jednego gatunku zagraża stabilizacji ekosystemu.
Główną przyczyną wysokiego zagrożenia flory i fauny jest niszczenie środowiska i naturalny zanik siedlisk wielu gatunków zwierząt.
Zwierzętom zabraliśmy tereny na których żyły, rozmnażały się, szukały jedzenia po prostu funkcjonowały.

Być może w miejscach dawnych dzikich ścieżek biegnie ruchliwa ulica, rzeczka płynąca zakolami wśród zieleni  - teraz przypomina wybetonowany kanał, miejsce rozrodu płazów zostało przecięte autostradą, a w miejscu zamieszkiwanym przez dzikie ptaki i zwierzęta wybudowano osiedle. 
Zabraliśmy zwierzętom i ptakom miejsca naturalnych siedlisk.
Zwierzętom coraz trudniej przeżyć w naszym zmieniającym się świecie.
Setki a nawet tysiące gatunków roślin i zwierząt ginie z powodu szkodliwej działalności człowieka. Biosfera pustoszeje , zmniejsza się różnorodność biologiczna, a przez to zagrożona jest stabilizacja wielu ekosystemów.  
Na łąkach, w lasach, na bagnach rośnie wielogatunkowa flora.
Wydaje się , że roślin jest tak dużo, że  nigdy ich nie zabraknie. A jednak wiele z nich może na zawsze zniknąć z powierzchni Ziemi, są to gatunki zagrożone wyginięciem, wymagające szczególnej ochrony.

 Coraz mniej jest urokliwych miejsc, w których możemy odpocząć i zapomnieć o hałaśliwym, zadymionym, pełnym spalin samochodowych miastach. Rozwój miast, zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza negatywnie wpływa na życie roślin i zwierząt.  Wiadomo zmiany są konieczne, ale żal że Twoje ulubione zakątki nie wyglądają  tak urokliwie jak dawniej.1 komentarz:

Dom Mokoszy pisze...

Prawda... Bardzo żal, jak wszystko pochłania powoli cywilizacja...
Ja najbardziej ubolewam tez nad śmieciami, które widze... W lesie, w krzakach za przystankiem, w rzece.... Czesto aż łzy mi w ozach staja...
Ewa