środa, 16 maja 2012

Maj na działce.

Maj jest pięknym i urokliwym miesiącem: kwitną tulipany, narcyzy,  konwalie, bzy, kasztany a w sadzie: drzewa i krzewy owocowe.
 To także  miesiąc intensywnych prac na działce takich jak :sianie, sadzenie, nawożenie i pielęgnacja roślin.
W tym miesiącu sieje się ciepłolubne ogórki, fasolkę szparagową, dynie, cukinie,  kabaczki,  patisony, melony, soję, soczewicę i  kukurydzę. Fasolkę szparagową dobrze jest siać partiami w odstępach dwutygodniowych, by w ten sposób przedłużyć okres zbioru.
Ogórek, cukinia, kabaczek i melon są bardzo bardzo wrażliwe na niską temperaturę,  giną nie tylko od przymrozków, groźne są dla tych roślin dłużej trwające okresy chłodów, z utrzymującą się
 temperaturą ok.+5 st.C. Dlatego też zaleca się przykrywanie zagonów z w.w. roślinami włókniną lub folią perforowaną.
Przez cały miesiąc, ale najlepiej w pierwszej dekadzie miesiąca wysiewa się nasiona późnych odmian marchwi i buraczków ćwikłowych, przeznaczonych na późny zbiór, do zimowego przechowywania.

Maj  to czas sadzenia pomidorów i papryki. Rozsadę tych roślin najlepiej posadzić do gruntu po "zimnych ogrodnikach" zakończonych " zimną Zośką".  Przed wysadzeniem rozsadę  należy zahartować, wystawiając je w słoneczne dni na balkon lub  parapet..
Granice poletek przeznaczonych dla roślin ciepłolubnych takich jak ogórki, pomidory i papryka dobrze jest obsiać bobem, fasolą lub koprem. Te wysokie rośliny wytworzą  korzystny mikroklimat dla roślin ciepłolubnych i osłonią je przed wiatrem.
Gdy rośliny zaczną wschodzić, należy międzyrzędzia delikatnie zruszyć.
 Cały czas należy odchwaszczać i pielęgnować  działkę. Posiane lub posadzone rośliny, zwłaszcza te drobne wymagają wczesnego systematycznego odchwaszczania, spulchniania, a gdy podrosną okopywania, zasilania w składniki pokarmowe, podlewania i ochrony przed szkodnikami i chorobami.
W pierwszej połowie miesiąca wysadzamy do gruntu cebule mieczyków, natomiast w drugiej połowie astry, aksamitki, petunię, werbenę surfinię i żeniszek.
W maju należy wysiewać zioła jednoroczne: bazylia, majeranek i estragon.
Maj to zbiór wieloletnich  ziół (melisy, mięty),  niektórych dziko rosnących ziół  i warzyw liściastych( rabarbaru, szpinaku i szczawiu).
To czas zbioru pędów  szparagów.
W  maju korzystając z obfitości  kwiatu mlecza  warto pomyśleć o przyrządzeniu miodu z mniszka lekarskiego( przepis tutaj).
  W tym miesiącu wykonujemy profilaktyczną ochronę truskawek, opryskując je wywarem ze skrzypu polnego, pokrzywy lub wywarem czosnku i cebuli.
W początkowym okresie kwitnienia tryskawek w międzyrzędziach rozkładamy słomę, suchą trawę lub czarną folię, by zapobiec porażeniom owoców szarą pleśnią i mieć czyste owoce.

Maj jest najlepszym miesiącem na zbiór ziół na preparaty roślinne ( pokrzywy, wrotyczu, skrzypu) i przygotowanie wywarów i odwarów  służących do opryskiwania roślin  i nawożenia działki.
 Profilaktyczne opryski, zanim pojawią się objawy  chorobowe, ochronią nasze rośliny przed chorobą.
Chroniąc rośliny , należy pamiętać o pożytecznych owadach, którym należy stworzyć na działce korzystne warunki rozwoju.
Pamiętajmy, że samodzielnie przygotowane  preparaty roślinne  w przeciwieństwie do środków chemicznych nie zostawiają w opryskanej roślinie żadnych szkodliwych pozostałości, są nieszkodliwe dla człowieka i fauny pożytecznej.Brak komentarzy: